Search: Keyword:
District  

Dowdell, Keith Vice Principal
Fisher-Jackson, Juliette Principal
Gaines, Rebecca Vice Principal
Jones, Pamela Vice Prinicpal
Stokes, Maurice Vice Principal

Alexander, Maresha Guidance Counselor
Atelonie, Tiara Science
Bailey, Deborah Exceptional Student Education/Testing Coordinator ACT/SAT
Baker, Sharita Intensive Reading Teacher
Berry, Prance English
Black, O'Hara Social Science
Blackburn, Meagan Speech Therapy
Bradwell, James Culinary Arts
Brown, Kendrick English Language Arts/Reading
Campbell, Cedrick Mathematics
Collins, Rosalyn ESE
Combs, Eugenia English Language Arts/Reading
Cummings, Kimberly English Language Arts / Reading
Denton, April English Language Arts / Reading
Dortch, Prudence Mathematics Department Chair/Math for College Readiness/Algebra 2 Honors/Pre-Calculus Honors
Evans, Lee History/World History Teacher
Farmer, Claudette Physical Education
Frost-Walker, Diane Head Coach Girls Basketball/Testing Administrator Assistant
Galloway, Tireshia English Language Arts/Reading / Teacher
Grimsley, Alesia Health Educator
Harris, Ronte Music
Henson, Edna Guidance Counselor
Hinson-Maynor, Tamela Guidance
Hogan, Elliott Science
Holt, Jamaal Business Education
Howard, Darrell Mathematics
Hurdle, Adam Math Teacher
James, Anthony Behavior Specialist
Johnson, Greg Science
Kelly, Kareem Exceptional Education / Inclusion Resource
Kenon, Aayana English Language Arts / Reading
Knight, Anthony Art/Computer Graphics
Lightfoot, Tomeka Language Arts/Reading
Marquis, Sheribeth English
McDanield, Michael Science
Murphy, Bianca Law Enforcement
NeSmith, Kimblin Law Enforcement Academy
Nogowski, John English
Parrish, Charles Social Studies
Pinkston, Joseif Mathematics
Presha Pride, Renee CTE/Business Education Teacher
Pridgen, Mercedes Science/Chemistry
Rambosk, Peggy Social Studies
Read, Angela Exceptional Education / Speech/Language
Rittman, Benita Exceptional Education / Inclusion Resource
Roberts, Charles JROTC/AI
Rodier, Christopher Special Area / Spanish 1
Simmons, Laquadra Social Studies
Smiith, Cadrick Music/Band
Smith, Kaloma English Language Arts/Reading
Stallworth, Shakera Math
Stephens, Doug Athletic Director
Stephens, Gabriel Social Studies
Striplin , Joseph Physical Education
Thomas, Linda ESE
Thommen, John Math
Toussaint, Eric Career & Technical Education / Agriscience and Biotechnology
Trotter, Trinika Guidance
Walker, Keenan Art and Design
Wiggins, Cleanita Science & Technology
Wilson Lewis, Sonja Media Specialist
Wynn, Ja'Nay ESE

Akins, Tisha ESE Para-Professional
Black, Geraldine TCC Dual Enrollment
Clove, Hazel ESE/Para-Professional
Elias, Irene Office Manager/Bookkeeper
Green, Floria Guidance/Paraprofessional
Highman, Keshandra Guidance & ESE Paraprofessional
Holt, Adrienne Cafeteria Manager
Jackson, Patricia ESE Para-Professional
Jaguar, GCHS GCHS Webmaster Trainer
Johnson, William Environmental Engineer
Kenon, Geraldine Environmental Engineer
Lane, Howard ESE/Paraprofessional
McCall, Barbara Environmental Engineer
McNeil, Tinika Principal's Secretary
Moten, Andrew Physical Education
Poythress, Carolyn ESE Para-Professional
Quintero, Dolores Receptionist
Robinson, Allen Data Entry/Registrar
Sanders, Sylvia Environmental Engineer
Simmons, Michael Environmental Engineer
Smith, Edrick Environmental Engineer
Spates, Carla Office Manager
Stevens, Derrick Environmental Engineer
Swain, Mary ISS
Tsigbey, Jennifer ESE/Paraprofessional
West, Dwight Environmental Engineer
Williams, Sharon Environmental Engineer
Winbush, Latoya Environmental Engineer

Scott, Issha Miss EGHS 2006